Projekt: LED mapa

 

LED_mapa_thumb

Již nějaký čas pracuji ve firmě která působí jako lokální ISP a za těch pár let, co se rozůstáme už jsme se rozrostli tak, že už málokdo z firmy ví, kde přesně jsou všechny vysílače a proto jsme nechali vytisknout velkou mapu, která nám visí na chodbě. Ale tím to neskončilo…

Po nějaké době si kolega řekl, že by bylo fajn kdyby na té mapě bylo vyznačeno, kde ty vysílače jsou, tak koupil v bižuterii nalepovací barevné kamínky a začal lepit. Po nějakém čase se ukázalo, že jednak kamínky na mapě nedrží, ale hlavně nejsou k nalezení, pokud se zrovna neodlepily…

Jak už asi tušíte, hned mě napadlo řešení. Místo nalepovacích kamínků tam budou LEDky ale to by nebylo ještě takové terno, kdyby nebyly dvoubarevné, adresovatelné a stmívatelné!

Jako stěžejní prvek projektu byl hned od začátku zvolen obvod 4094 – 8bit posuvný registr s oddělovací závorou a vstupem pro ovládání výstupů. Jak jinak řešit ovládání cca 200 dvoubarevných LED což je 400 výstupů? Po nějaké době přemýšlení jsem se vydal cestou malých modulů s vždy 2ks CD74HC4094 to znamená 16 výstupů pro 8 LED. Abych si nepřidělával práci, desku jsem navrhnul jako jednostranou s tím, že se všechno bude odehrávat na straně motivu spoje, ketrý bude na vrchní straně. Důvody jsou hned dva: první je snadné lepení na zadní stranu mapy pomocí oboustranné lepící pásky a druhý je ten, že se nemusí nic vrtat, jen se musi ustřihnout nožičky IO tak aby pěkne seděl na desce a zároveň se daly pohodlně pájet nožičky, všechno je zřejmé z fotek.

U pana Kohouta (www.tistaky.cz) jsem nechal udělat vzorky a po dvou revizích jsem nechal udělat 25ks sérii a objednal součástky. Při větším odběru se vyplatí podívat se na web www.tme.cz.

Soucastky
Soucastky

Zde je fotka finální verze s přímo připájenými LEDkami pro účel ladění SW:

Prototyp
Prototyp

Na mapě jsou pak LEDky propojeny třívodičovým servo kabelem.

Jak je vidět, desky se dají spojovat za sebe systémem „daisy-chain“ v podstatě donekonečna. Jediné co je potřeba hlídat je úbytek napětí na napajecích vodičích – je důležité použít silnější vodič než na ostatní signály.

Momentálně ladím SW pro arduino a raspi.

 

Po nejakem case jsem se rozhodl sem dat vysledek, ve skutecnosti to vypada daleko lepe:

20141215_170638 20150821_173331 20150821_173352

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *